Czyszczenie tkanin
Meble tapicerowane, zwłaszcza te intensywnie użytkowane, wymagają właściwego postępowania w przypadku wszelkich zabrudzeń i plam. Dotyczy to zarówno kanap, sof, narożników, jak również krzeseł, foteli oraz puf. Osady, takie jak kurz oraz naturalne ścieranie się warstwy wierzchniej materiałów to zjawiska powszechne. Szczególną uwagę na zagadnienie konserwacji tkanin muszą zwrócić uwagę wszyscy Ci, którzy mają w domu zwierzęta oraz małe dzieci. Wówczas tkaniny narażone są na dodatkowe plamy np. po płynach, błocie, kredkach czy też sierści. Jak zatem przygotować meble wypoczynkowe na ewentualność takich zabrudzeń? Najłatwiej kupić sofę z tkaniną zmywalną (więcej o tych materiałach znajdą Państwo tutaj), której powierzchnia umożliwia szybkie usuwanie plam za pomocą ściereczki i samej wody. A co jeśli nie stać nas na taki materiał lub posiadamy już wypoczynek w innym rodzaju tkaniny? Poniżej zamieszczamy praktyczne porady dotyczące tego, w jaki sposób konserwować różnego rodzaju materiały, które znajdą Państwo w ofercie sklepu MeblujemyDOM oraz jak się zachować, gdy plama już się pojawi.
Skóry ekologiczne (w ofercie sklepu to m.in. Eco Soft, Madryt, Zara, Vienna)
1. Plamy usuwaj szarym mydłem przy użyciu mokrej szmatki lub za pomocą specjalnych środków do czyszczenia skór ekologicznych; nie używaj środków do skór naturalnych, chyba, że są przeznaczone do obu rodzajów skór (użycie niewłaściwego środka może doprowadzić do usztywnienia, pękania a także do zmiany koloru i połysku powierzchni produktu).
2. Rozlaną ciecz wyczyść od razu, wycierając plamę ruchem okrężnym, od zewnątrz do środka. Uwaga! Nie używaj żelazka do suszenia produktu.
3. Nie używaj środków pielęgnujących na bazie nafty i alkoholu, a także produktów zawierających wybielacze, rozpuszczalniki i amoniak.
4. Skóra ekologiczna nie może być narażona na nadmierną wilgoć i kurz.
5. Unikaj nadmiernego zabrudzenia produktu. Konserwację skóry przeprowadzaj co 4-6 miesięcy przy użyciu odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Zadbana skóra jest bardziej odporna na zabrudzenia.
6. Skóra ekologiczna nie powinna być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (materiał może wyblaknąć).
7. Unikaj stawiania na produkcie gorących przedmiotów, np. żelazka, oraz nie umieszczaj go w pobliżu źródeł ciepła, np. grzejników czy kuchenek elektrycznych (minimalna odległość to 1 metr).
Materiały tkane na płasko (w ofercie sklepu to m.in. Sawana, Hugo, Porto)
1. Zakurzenia i zabrudzenia usuwaj przy użyciu nasadki czyszczącej do tapicerki lub miękkiej szczotki z naturalnego włosia.
2. Płynne zabrudzenia czyść natychmiast przy użyciu dobrze wchłaniającej ściereczki.
3. Zabrudzenia z napojów, pokarmów, słodyczy, kosmetyków itp. czyść roztworem szarego mydła i wody, przy użyciu miękkiej bawełnianej ściereczki. Unikaj przemoczenia materiału pokryciowego. Tkaninę należy czyścić w kierunku od brzegu do środka plamy. Pozostałą wilgoć usuń suchą, dobrze wchłaniającą ściereczką.
4. Unikaj wystawiania tkaniny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych - środki koloryzujące używane do barwienia tkanin są wrażliwe na światło.
5. Unikaj umieszczania tkaniny w pobliżu źródła ciepła np. grzejnik, kuchenka itp. (minimalna odległość to 1 metr).
6. Materiał można prasować w niskiej temperaturze.
Tkaniny szenilowe (w ofercie sklepu to m.in. Dubaj, Orion, Astoria)
Tkaniny szenilowe z podkładem lateksowym
1. Tkanin nie należy prać ani wirować.
2. Tkanin nie należy czyścić chemicznie, ani przy użyciu środków zawierających alkohol lub inne rozpuszczalniki. Unikaj stosowania wybielaczy i środków do czyszczenia dywanów.
Tkaniny szenilowe bez podkładu lateksowego
1. Tkaniny możesz prać ręcznie lub w pralce, do 40 stopni.
2. Tkaniny możesz czyścić chemicznie, jednakże nie wolno w tym celu stosować środków do czyszczenia dywanów oraz wybielaczy.
Flok (w ofercie sklepu to m.in. Margo, Infinity)
Oferowany przez nas flok to materiał składający się z kilku warstw. Aby zapewnić mu odpowiednią trwałość, należy utrzymywać go w należytej czystości. Tkaninę należy okresowo odkurzać lub myć ręcznie przy użyciu miękkiej szczotki.
1. Rozlany płyn zbierz dobrze absorbującym materiałem, nie wcieraj. Pozostały płyn wycieraj czystym i suchym materiałem (bawełnianą szmatką, papierowym ręcznikiem itp.) delikatnie uciskając tkaninę. Jeśli płyn pozostawia plamę, wytrzyj ją za pomocą namydlonej bawełnianej szmatki. Uwaga! Namydloną ściereczkę przewracaj na drugą stronę po każdorazowym kontakcie z tkaniną.
2. Suche zabrudzenia (błoto, popiół, pył, kosmetyki itp.) usuń przed wniknięciem do wnętrza tkaniny, najlepiej przy użyciu szczoteczki. W przypadku pojawienia się plamy, wycieraj ją okrężnymi ruchami za pomocą namydlonej bawełnianej szmatki.
3. Plamy usuwaj białym mydłem do rąk, za pomocą mokrej bawełnianej szmatki. Rób to tak, aby nie roznieść plamy na większą część materiału. W tym celu czyść daną powierzchnię ruchem okrężnym, z zewnątrz do wewnątrz. Po zakończeniu czyszczenia wytrzyj obszar dookoła plamy wilgotną szmatką. Materiał można suszyć przy użyciu suszarki – wykorzystując ruch okrężny z urządzeniem nastawionym na niski poziom ciepła.
4. Flok należy prać na lewej stronie w temperaturze 40 stopni, na krótkim programie wirowania (maksymalnie 800 obrotów). Nie używaj produktów wybielających ani rozpuszczalników na bazie alkoholu. Materiał można prasować w temperaturze od 100 do 120 stopni, na lewej stronie. Dla ułatwienia prasowania można go wcześniej nawilżyć. Nie używaj żelazka do suszenia tkaniny.
Uwaga!
Zachowaj ostrożność, umieszczając na floku o jasnym lub średnim kolorze ciemne produkty (np. koce). Tkanina może zafarbować pod wpływem tarcia lub jeśli położony produkt będzie mokry. Dodatkowo flok nie może być przez dłuższy czas wystawiony na bezpośrednie działanie słońca, jupiterów oraz innych silnych i gorących źródeł ciepła.
Skóra naturalna
Podstawowym sposobem dbałości o wyroby skórzane jest ich regularne odkurzanie (dotyczy to zwłaszcza mebli), co wydatnie ogranicza kumulację zabrudzeń. Zwykle odkurzamy i sprzątamy domy w cyklu tygodniowym i właśnie wtedy zalecamy także poświęcenie kilku minut na odkurzenie skórzanych mebli. Odkurzanie na sucho, bez detergentów i wody jest szybkie przy zastosowaniu specjalnej do tego przeznaczonej ściereczki do kurzu. Brak wody przy wycieraniu kurzu wcale nie oznacza, że kurz jest częściowo wycierany, a częściowo wzbija się i znowu osiada. Specjalne ściereczki do usuwania kurzu akumulują i przyciągają kurz. Nie pozostawiają też smug.
2-4 razy w roku należy wykonywać pełne zabiegi czyszcząco-konserwujące z wykorzystaniem specjalnie do tego przeznaczonych zestawów czyszczących. Częstotliwość zależy od intensywności użytkowania i od indywidualnej oceny stopnia zabrudzenia, nie należy jednak robić przerw dłuższych niż 6 miesięcy (maksymalna trwałość powłoki impregnującej).
Skóra licowa, jagnięca, cielęca, anilinowa, nappa międlona, barania (owcza licowana)
1. Zabrudzenia usunąć szmatką lub gąbką zwilżoną w czystej wodzie, nie przemaczać!
2. Pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.
3. Na oczyszczoną powierzchnię można nanieść niewielką ilość pasty lub kremu do skór (prosimy zwracać uwagę na zalecenia producentów środków konserwujących, polecamy wcześniej sprawdzić je na próbce skóry).
4. Delikatnie polerować miękką tkaniną.
5. Nie stosować past samonabłyszczających!
6. Nieodpowiednia konserwacja może spowodować trwałe uszkodzenia warstwy lica i może być powodem unieważnienia gwarancji.
Zamsz, nubuk, welur, krek, dwoina
1. Nie stosować past i kremów!
2. Zabrudzenia delikatnie usunąć zwilżonym płótnem, nie przemaczać!
3. Pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.
4. W celu ożywienia koloru można nanieść specjalny środek koloryzujący do tego typu skór (pianka, aerozol).
5. Dla zabezpieczenia można nanieść impregnat do tego typu skór, ale należy pamiętać, że bardzo jasne kolory mogą być przyciemnione nawet przez bezbarwne impregnaty.
6. Nieodpowiednia konserwacja może spowodować trwałe uszkodzenia warstwy wierzchniej i może być powodem unieważnienia gwarancji.
Cenne porady dotyczące konserwacji skóry
Skóra w garbarni poddawana jest specjalnej obróbce. W trakcie takiego procesu zostaje nawilżona, co sprawia, że jest odpowiednio miękka i elastyczna. Z upływem czasu konieczne staje się uzupełnienie substancji nawilżających, ponieważ skóra nie posiada zdolności do regeneracji. Dlatego tak ważną czynnością jest jej właściwa pielęgnacja. Użytkowane skórzane meble poddawane są działaniu szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak: zbyt wysoka temperatura otoczenia (nasłonecznienie, bliskość grzejników) czy też duża zawartość soli w pocie ludzkim i zwierzęcym. Sól i temperatura z czasem prowadzą do przesychania skóry, jej twardnienia i w konsekwencji pękania. Dodatkowo niewłaściwe czyszczenie skór z wykorzystaniem domowych środków czystości wiąże się z jej dalszą degradacją. Jakich zatem zasad należy przestrzegać, aby skóra służyła nam wiele lat? Poniżej zamieszczamy kilka praktycznych porad, których należy przestrzegać podczas użytkowania mebli ze skóry naturalnej:
- nie ustawiaj skórzanych mebli blisko grzejnika lub źródła ciepła,
- chroń meble przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym,
- utrzymuj meble skórzane w czystości, odkurzaj je najlepiej raz w tygodniu,
- stosuj program pielęgnacyjny przynajmniej 2 razy w roku,
- po każdym czyszczeniu używaj preparatu nawilżającego, zachowasz tym samym miękkość i atrakcyjny wygląd mebli,
- używaj tylko oryginalnych środków do czyszczenia skór i stosuj się do zaleceń producentów.
Potrzebujesz więcej informacji lub porady? Nie wiesz jaką wybrać tkaninę? Skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta pod nr +48 500 690 691 i skorzystaj z pomocy specjalisty MeblujemyDOM.